Новітні технології – допомога для водіїв чи зайві клопоти?

541f4a41f5b3f1d0da36b662f8a68188

За безпеку необхідно платити,

а за її відсутність — розплачуватися.

Вінстон Черчилль

На сьогоднішній день у транспортній галузі існує цілий комплекс проблемних питань, які стосуються нормативно-правового забезпечення, фінансування, матеріально-технічної бази та ін. Ситуація загострюється через відсутність діалогу між «законодавцями моди» у сфері транспорту галузі та перевізниками. Через це будь-який новий норматив, новинки на ринку автомобільних перевезень, які спрямовані за безпеку водія, сприймається перевізниками як чергове обтяження їх і без того нелегкої праці. Пропонуємо зробити перший крок до діалогу, щоб зрозуміти: «Чи всі нововведення становлять лише  небажане обтяження і від них жодної користі?».

Автомобіль, авто (від грец. Αὐτός — «сам» і лат. Mobilis — «той, що рухається») — самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт та перевезення спеціального устаткування безрейковими дорогами, пересувається переважно суходолом (визначення Вільної енциклопедії «Вікіпедія»). Крім офіційного визначення, існує усім відома істина, що автомобіль – це джерело підвищеної небезпеки.

На дорозі ніхто не застрахований від неприємностей, особливо з вини порушників правил дорожнього руху та просто необачних і неуважних учасників руху. В такій ситуації водіям вкрай необхідний безумовний свідок всього, що відбувається на шляху – відеореєстратор.

Навіщо потрібен відеореєстратор?

✓перш за все, даний прилад здійснює відеозапис дорожнього руху в будь-який час доби і за будь-яких погодних умов;

✓здійснює запис звуку в салоні автомобіля.

Встановивши відеореєстратор в салоні автомобіля, Ви зможете довести провину учасників ДТП (у тому числі тих, хто зник з місця ДТП), захистити автомобіль від «автопідстав» (в тому числі, за участю пішоходів), зафіксувати неправомірні дії співробітників ДАІ та інших осіб. Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Як відомо, окрім безпеки на дорозі, більшість автолюбителів цікавить питання безпеки при зберіганні своїх транспортних засобів. Причому, зберіганням в даному випадку називають залишення автомобіля без нагляду за ним на будь-який термін. Ще одна перевага використання відеореєстратора – здійснення відеозапису у припаркованому автомобілі.

Отже, можна зробити висновок, що відеореєстратор для автомобіля – це «чорна скринька» на борту Вашого авто та друга пара очей водія, яка ще й оснащена непоганим об’ємом пам’яті. Звичайно, Ви можете ніколи не зіткнутися з необхідністю переглянути свою дорогу або певні її моменти. Але все ж, якщо є можливість, краще за все  попереджати такі ситуації наявністю відеореєстратора.

Після того, коли Ви чітко вирішили для себе, що будете купувати автомобільний відеореєстратор, постає логічне питання – як же обрати даний пристрій технічного прогресу? Наведемо, для прикладу, параметри відеореєстраторів, які різняться між собою:

1. Тип носія зберігання даних. Практично всі сучасні моделі автомобільних реєстраторів підтримують карти пам’яті формату SD або microSD протоколу SDHC об’ємом до 32Gb включно. Вбудована пам’ять зустрічається рідко.

2. Кут огляду. Теж цілком важлива характеристика відеореєстратора – який кут він буде знімати. Найдешевші автомобільні відеореєстратори обмежуються вузькою смужкою навколо себе і нерідко навіть не захоплюють весь капот машини, але існують моделі, які оснащені двома і більш камерами, це дає масу переваг. У цьому випадку Ви фіксуєте те, що відбувається не тільки в якомусь одному напрямі, але можете оцінити ситуацію на дорозі в так званих «сліпих зонах».

3. Наявність вбудованого дисплея. Ця додаткова опція дозволить переглянути записане відео прямо з відеореєстратора.

4. Аудіозапис. Дуже корисна функція, хоча все ще існують моделі без аудіоканалу, які можна вважати застарілими. Мікрофон, як правило, встановлений у корпусі самого відеореєстратора і веде аудіозапис в салоні автомобіля. Можливостей більшості автомобільних реєстраторів достатньо, щоб записати розмову водія, який знаходиться в салоні автомобіля, з іншою людиною, яка знаходиться біля водійського вікна або розмову в салоні авто. Існують відеореєстратори і з можливістю підключення додаткового зовнішнього мікрофона.

5. Додаткові можливості. Тут можна розглядати такі опції, як відстеження GPS-координат, можливість перегляду відео без зупинки запису, 3G зв’язок, радар-детектор, голосові коментарі, детектор руху та інші.

Отже, шановні водії, вибір за Вами!

Давайте розглянемо перевтому водіїв, як одну з основних причин ДТП на міжобласних та міжнародних транспортних маршрутах .

Стомлення – це закономірний процес тимчасового зниження працездатності, що наступає в результаті діяльності.

Разом з тим продуктивність праці на початку розвитку стомлення якийсь час може і не знижуватися, оскільки зусиллям волі людина здатна примусити себе працювати з тими ж кількісними і якісними показниками. Водій в стані стомлення може уникнути помилок навіть при раптовій зміні дорожньої обстановки шляхом підвищення інтенсивності уваги і готовності до дій. Але в цьому випадку від нього буде потрібно велике вольове зусилля і підвищена витрата енергії, що виражається в почастішанні серцебиття, глибшому диханні, надмірній пітливості, почервонінні шкіри особи, і т.д.

Підвищені енерговитрати сприяють прогресуванню стомлення і в результаті наступає момент, коли, не дивлячись на зростаючі зусилля, виникають помилки, пропуски необхідних дій, знижується продуктивність праці за кількісними і якісними показниками.

Цікаво, що водій в стані стомлення може не відчувати втоми під впливом емоційного збудження, небезпеки, інтересу до роботи, відповідальності за доручену справу. Так, навіть в тривалому рейсі водій переживає почуття втоми у меншій мірі, ніж поряд сидячий пасажир, хоча тривале управління автомобілем, природно, приводить до більшого стомлення водія, ніж недіючого пасажира.

Пропоную звернутися до наказу Міністерства транспорту та зв’язку України від 07.06.2010 №340 “Про затвердження Положення про робочий час та час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів”. Згідно з пунктом 6.1. даного Положення, автобуси, що  використовуються  для  нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських  перевезень   на   міжміських  автобусних  маршрутах протяжністю  понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Тахограф – бортовий технічний пристрій вимірювання, призначений для безперервної індикації та реєстрації в автоматичному режимі часу, швидкості руху і пробігу автомобіля, періодів часу праці і відпочинку водіїв.

Використовуючи тахограф з метою реєстрації та контролю швидкості руху, пройденої відстані, а також часу роботи та відпочинку екіпажу, можна об’єктивно оцінити кваліфікацію водія та підвищити безпеку дорожнього руху. За результатами проведених досліджень встановлено, що кількість ДТП залежить від кількості годин, протягом яких водій керує автомобілем: водії при керуванні автомобілем від 7 до 12 годин стають учасниками ДТП в 2 рази більше, а при тривалості праці більше 12 годин в 9 раз частіше, ніж при роботі тривалістю 7 годин.

Фахівці ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки» переконані, що обладнання транспортних засобів тахографами підвищить безпеку автомобільних перевезень на міжміських та міжобласних маршрутах, оскільки зменшиться кількість ДТП, що виникають через перевтому водіїв. Дані пристрої покликані контролювати режим праці та відпочинку водія, а також швидкість руху транспортного засобу під час рейсу. Відтак пасажиру тахограф дає технічну можливість безпечної поїздки.

Водії зобов’язані не забувати і про відповідальність під час дорожнього руху, незалежно від свого психологічного стану. Оцінка емоційного і психологічного стану, прояв втоми, розподіл уваги, зміна реакції на подразники – це достатні причини для відмови сідати за кермо. Наприклад, при дослідженні реакції організму на такий подразник як алкоголь, виявлено, що вже мала доза його, яка здавалося б ніяк не впливає на поведінку людини, в дійсності викликає значні зміни в її організмі. Дослідження показали, що алкоголь і наркотичні речовини збільшують час реакції, зменшують точність сприймання, понижують якість уваги. Встановлено, що при вживанні 75г алкоголю час загальної реакції водія збільшується в 2…2,5 рази; 100г – 2…4 рази; 150г – 3…5 раз і більше.

Радимо  тримати у салоні авто експрес-тести на виявлення вмісту алкоголю в крові для самоконтролю та щоб бути певним у своїй здатності впевнено керувати транспортним засобом.

Розглянемо, для прикладу, як застосовувати такий експрес-тест на визначення вмісту алкоголю в слині,  як «Алкотест-ФакторМ». Сенсорний елемент експрес-тесту слід повністю занурити у зразок слини на 5-10 секунд так, щоб він був повністю змочений рідиною. Потім смужку слід витягти зі зразка і струсити надлишок рідини або видалити його фільтрувальним папером. Залежно від змісту етанолу в слині забарвлення сенсорного елемента приймає колір від жовтого (відсутність алкоголю) до зеленого. Оцінка вмісту етанолу проводиться шляхом звірення забарвлення сенсорного елемента з полями колірної шкали, надрукованої на упаковці.

Час проведення аналізу — всього 2 хвилини, а вартість цих простих технічних засобів виявлення у водія алкогольного і наркотичного сп’яніння – копійки, порівняно з можливими наслідками!

Хотілося б наголосити на важливості наявності автомобільної аптечки, яка повинна бути укомплектована згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07.07.1998 №187 «Про затвердження переліків лікарських засобів у медичних аптечках транспортних засобів». Аптечка завжди повинна містити наступні складові: стерильні пластирі різних розмірів, стерильні марлеві серветки різних розмірів, вату, еластичний бинт, антисептики, пінцет, ножиці, голка, термометр, шпатель для язика, шини різних розмірів, вазелін, пантенол, аспірин, “серцеві” препарати, “заспокійливі” засоби та інше.

Пам’ятайте! Медикаменти в аптечках нерідко знаходяться під дією різних температур та вологості, тому вони досить швидко псуються! Ось чому необхідно регулярно перевіряти та періодично поповнювати.

Шановні водії, зверніть увагу і на якісну комплектацію, при купівлі аптечки! Належним чином укомплектована аптечка у поєднанні з базовими навичками надання домедичної допомоги може врятувати життя Вам та Вашим пасажирам.

І наостанок, багато дорожньо-транспортних пригод викликані чинниками, які відомі і яких можна було б запобігти, так, наприклад: перевищення дозволеної швидкості, керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, нехтування пасками безпеки, відсутність спеціального обладнання для перевезення дітей (авто крісла) та елементарне невиконання Правил дорожнього руху.

Ми знаємо, як усунути ці чинники, але нам необхідно подолати розрив між знаннями і діями.

Шановні водії транспортних засобів, з розвитком нових ефективних технологій у транспортній галузі фахівці ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки» закликають Вас не нехтувати можливістю використання таких «помічників» для власної безпеки.

 

Всеукраїнська громадська організація

 «Громадський комітет транспортної безпеки»

Поділитися

Share to Facebook
Share to Odnoklassniki
Share to Google Plus
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий